Vážení čitatelia,
dostáva sa vám do rúk prvý informačný bulletin venovaný medzinárodnému projektu Learning by Doing – rozvoj kľúčových kompetencií v predškolskom vzdelávaní (ABC pre materské školy). Projekt realizuje vydavateľstvo Nakladatelství Dr. Josef Raabe, s. r. o., od novembra 2020 spolu s ďalšími ôsmimi partnermi z troch európskych krajín – Slovenska, Českej republiky a Slovinska.
Chceme vám poskytnúť informácie o projekte, zúčastnených partneroch, o tom, čo sa nám už podarilo zrealizovať a čo nás ešte len čaká.
Veríme, že sa nám spolu s vami podarí splniť náš cieľ – podporovať učiteľov v materských školách a v príprave učiteľov pri uplatňovaní projektového a činnostného učenia.
Čítajte nás ďalej!
ABC pre materské školy – partneri
Tento projekt je financovaný s podporou programu Erasmus+, číslo projektu: 2020-1-CZ01-KA201-078464, Erasmus+ Program KA201, Strategické partnerstvá v školskom vzdelávaní. Táto publikácia (dokument) predstavuje výlučne názor autora. Národná agentúra SAAIC – Erasmus+ ani Európska komisia nie sú zodpovedné za akékoľvek použitie informácií v nej obsiahnutých.
Európska komisia zdôrazňuje, že je mimoriadne dôležité pomáhať iniciatívam, ktoré podporujú a posilňujú rozvoj kľúčových kompetencií pre všetkých jednotlivcov od raného detstva. Mnoho novo kvalifikovaných alebo neskúsených učiteľov má tendenciu vychádzať pri plánovaní svojej práce z tradičného frontálneho prístupu PPP (prezentácia, prax, produkcia). Problém je v tom, že PPP slúži potrebám učiteľa, ale je diskutabilné, či zodpovedá potrebám učiaceho sa dieťaťa. Z tohto dôvodu sa čoraz viac učiteľov v oblasti vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve obracia na prístupy viac zamerané na deti, kde sú ich potreby stredobodom edukácie. Dva také prístupy sú TBL (učenie založené na úlohách/činnostné učenie) a PBL (učenie založené na projektoch).
Od 1. novembra 2020 Nakladatelství Dr. Josef Raabe, s. r. o., začalo s implementáciou nadnárodného projektu „Learning by Doing – rozvoj kľúčových kompetencií v predškolskom vzdelávaní (ABC pre materské školy)“. Projekt spája úsilie 8 relevantných organizácií z 3 európskych krajín (Česká republika, Slovensko a Slovinsko). Cieľom tohto projektu je zlepšiť kvalitu predškolského vzdelávania so zavedením inovatívnych prístupov a postupov a zabezpečiť komplexný rozvoj kompetencií detí predškolského veku. Tieto ciele sa dosiahnu podporou učiteľov materských škôl pri získavaní vedomostí o tom, ako efektívne aplikovať projektové a činnostné učenie v predškolskom vzdelávaní.
Aké sú naše zámery?
- Vytvoriť súbor nástrojov pre učiteľov v predškolskom vzdelávaní, ktorý by nielen podporil pedagógov pri zlepšovaní ich metodických postupov, ale podporil by aj získanie kľúčových kompetencií medzi deťmi v materských školách;
- vybaviť učiteľov predškolského vzdelávania na mieru vytvorenou metodikou, učebnými postupmi a technikami, vedomosťami, kompetenciami a nástrojmi na to, aby vedeli správne aplikovať prístupy učenia sa na základe projektu a na základe úloh na úrovni predškolského vzdelávania;
- integrovať aspekty z novo vyvinutej metodiky a vzdelávania do vlastného kurikula partnerských univerzít.
Aké sú plánované výstupy projektu?
- Metodika ABC pre učiteľov – metodické pokyny pre učiteľov predškolského vzdelávania otom, ako integrovať projektové a činnostné učenie do predškolského vzdelávania s praktickými aktivitami a komplexným prehľadom návrhov činností, techník hodnotenia a rôznych ďalších zdrojov.
- ABC vzdelávací program – vzdelávací program preposkytovateľov vzdelávania učiteľov materských škôl o tom, ako školiť študentov predškolskej pedagogiky a učiteľov. Cieľom je zlepšiť ich profesijný rozvoj so zameraním na metódy orientované na dieťa, ako sú projektové učenie a činnostné učenie.
Pre koho je projekt určený?
Cieľovými skupinami projektu ABC pre materské školy sú:
- predovšetkým učitelia materských škôl,
- deti v predprimárnom vzdelávaní,
- poskytovatelia vzdelávania učiteľov, ako sú univerzity, poskytovatelia kontinuálneho vzdelávania a asociácie.
Kto sú partneri projektu?
Partnermi projektu sú renomované univerzity (Univerzita Karlova v Prahe, Katolícka univerzita v Ružomberku, Univerzita v Maribore) a materské školy (Fakultná materská škola so špeciálnou starostlivosťou v Prahe, Materské školy Kopřivnice, Materská škola Riadok v Ružomberku, Materská škola Vrtec Studenci v Maribore).
Viac informácií o projekte sa nachádza na oficiálnej webovej stránke projektu a na facebookovom profile.
Stretnutie partnerov projektu ABC pre materské školy
Prvé oficiálne medzinárodné stretnutie partnerov projektu ABC pre materské školy sa uskutočnilo online 26. novembra 2020. Koordinátorom a organizátorom partnerského stretnutia bolo Nakladatelství Dr. Josef Raabe, s. r. o. (CZ). Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia všetkých partnerov projektu ABC pre materské školy zo Slovenska, Českej republiky a Slovinska:
- Katolícka univerzita v Ružomberku, Materská škola Riadok v Ružomberku (SVK),
- Univerzita Karlova v Prahe, Fakultná materská škola so špeciálnou starostlivosťou v Prahe, Materské školy Kopřivnice (CZ),
- Univerzita v Maribore, Materská škola Vrtec Studenci v Maribore (SI).
Obsah stretnutia:
- predstavenie jednotlivých partnerov,
- prezentácia projektu ABC pre materské školy (úlohy, harmonogram, intelektuálne výstupy, manažment projektu, projektové stretnutia, konferencia) a oboznámenie sa s projektovou dokumentáciou a pravidlami financovania.
Cieľ stretnutia:
- rozdeliť úlohy medzi partnerov a naplánovať úlohy v priebehu projektu,
- vysvetliť partnerské dohody,
- dohodnúť sa na forme a rozsahu dotazníkového prieskumu pre materské školy (vstupné úrovne).
Ďalšie kroky:
- realizácia dotazníkového prieskumu v materských školách na Slovensku, v Českej republike a v Slovinsku a ich vyhodnotenie,
- návrh a vývoj prvého intelektuálneho výstupu ABC manuál pre učiteľov,
- príprava na druhé stretnutie projektových partnerov v júni 2021 v Maribore, predloženie prvej (navrhovanej) verzie metodických materiálov, možnosť pripomienkovať navrhovanú verziu.